Sme presťahovaní : Horné Ozorovce 300 - hneď veďla krby Tuma.
ÁNO čítate správne. Predsa, keď výberáte Vaše nové rodinné auto, nie je jediným parametrom, podľa ktorého sa ROZHODNETE, jeho spotreba. Potrebujete zohľadniť aj veľkosť kufra, počet miest na sedenie, jeho bezpečnosť a jeho spolahlivosť.
A to isté by malo platiť aj pri výbere VÁŠHO čerpadla.
Tu sú najdôležitejšie zásady, podľa ktorých si určite zvolíte správne čerpadlo na vodu :
Prvá vec, ktorú určite zvažujete je, či zvoliť povrchové alebo ponorné čerpadlo. V tomto článku sa budeme venovať výberu čerpadla, v prípade, ak zdrojom vody je studňa.
Ak ste sa už o čerpadlách informovali na internete, prípadne ste sa pýtali inštalatéra, ktorý už má par skúsenosti s ich montážou. Akú možnosť vybrať? Jeho odpoveď určite bola : ak nemáte moc hlbokú studňu tak do 9 metrov, zvoľte povrchové čerpadlo. Ak je však studňa hlbšia, musí ísť ponorka (ponorné čerpadlo).
A v podstate má pravdu. Toto je zásadný parameter, ktorý platí pri rozhodnutí v prípade či zvoliť povrchové alebo ponorné čerpadlo (ponorku). Čo Vám však zabudol povedať. Sú výhody a nevýhody týchto dvoch možností.
A preto som pre VÁS pripravil, porovnanie ich pre a proti.
VÝHODY :
NEVÝHODY :
VÝHODY :
NEVÝHODY :
Najpodstatnejšie parametre, podľa ktorých vybrať čerpadlo je TLAK a PRIETOK.
V jednoduchosti koľko vody a ako ďaleko ju chceme od studne dostať.
Ako ďaleko chcete vodu dopravovať určite viete. To, koľko vody potrebujete odporúčam nechať na odborníka, ktorý vyhotový presný výpočet.
Pri návrhu TLAKU, ktorý sa udáva v baroch (bar) musíme vziať do úvahy : hĺbku studne, celkové prevýšenie, teda ako vysoko chceme vodu dopraviť a ako ďaleko = maximálnu vodorovnú vzdialenosť . A ešte nesmieme zabudnúť na priemer hlavného potrubia medzi čerpadlom a miestom, kam chceme vodu dopraviť, najčastejšie do domu.
VŠETKY TIETO VELIČINY nám hovoria, akú celkovú tlakovú stratu bude musieť naše čerpadlo prekonať. Treba samozrejme rátať, že na najvzdialenejšom mieste, napríklad v sprche na poschodí, chceme mať tlak aspoň 2,5-3 baru, čo je bežný tlak vyhovujúci domácnostiam, na to, aby všetko fungovalo tak ako má. Pre závlahy rátame požadovaný tlak 4 bary.
PRIETOK VODY, udáva sa napríklad v litroch za minútu : l/min.
Túto hodnotu môžeme zjednodušene určiť podľa toho : či ide o bežnú domácnosť, o veľkú domácnosť , prípadne, že potrebujeme vodu pre kombináciu domácnosti a automatického závlahového systému.
Môžeme uvažovať s hodnotami :
– bežná domácnosť 40 l/min pri tlaku 3 bar
– veľká domácnosť 50 l/min pri tlaku 3 bar
– kombinácia domácnosti a závlahového systému 60 l/min a viac pri tlaku 4 bar
NAJLEPŠIE SI TO UKÁŽEME NA JEDNODUCHOM PRÍKLADE : ak teda potrebujem napríklad čerpadlo do studne, ktorá je hlbšia ako 9 metrov = volím možnosť ponorného čerpadla.
Ďaľšie parametre sú : studňa je hlboká 18 metrov, prevýšenie medzi terénom a najvyšším bodom je 5 metrov, najväčšia vodorovná vzdialenosť je 75 metrov. Typ a priemer hlavného potrubia je plastová rúra DN32.
Potrebujem čerpadlo využiť na zásobu vody pre bežnú domácnosť + v budúcnosti aj automatický závlahový systém.
TEDA CHCEME dopraviť 60 litrov vody na vzdialenosť 75 metrov a výšku 18 + 5 metrov. Pričom uvažujeme s potrebným tlakom 4 bar.
TREBA RÁTAŤ , ŽE :
– každých 10 metrov na Výšku = tlaková strata 1 bar
– tlaková strata plastového potrubia DN32 pri požadovanom prietoku 60 l/min na 100 metrov dĺžky = 15 m tlakovej straty (uvádza sa v tabuľkách tlakových strát od výrobcu potrubia). V našom prípade 0,75 x 15 = 11,25 metra = 1,125 bar strata na našom potrubí.
V tomto prípade budeme uvažovať s ovládaním čerpadla tlakovým spínačom.