SME PRESŤAHOVANÝ !!!!!! NOVÁ ADRESA PRIEMYSELNÁ 300, 957 03 BÁNOVCE NAD BEBRAVOU - HNEĎ VEDĽA KRBY TUMA.

Ekológia kuchyne: ako ročne znížiť spotrebu plastov o 70 kg ?

Plast je najväčšou ekologickou morou našej doby. Je s nami doslova všade, každý deň. Môžeme nejako obmedziť spotrebu plastov ?  Samozrejme! Existuje mnoho jednoduchých každodenných spôsobov, ako reálne znížiť tvorbu plastového odpadu. Aj keď sa spočiatku môže zdať ťažké predstaviť si ich v každodennom živote, často krát však stačí urobiť prvý krok. Neskôr sa Vám tieto jednoduché návyky budú zdať ako by ste ich robili celý život. 😊

Začnime teda kuchyňou, ktorá je epicentrom problému s plastami. V prvom rade sa úplne rozlúčte s potravinovou fóliou a igelitovými vreckami. Čím ich nahradiť? Potraviny je možné zabaliť do prírodných voskových vreciek – sú krásne, farebné a ekologické. Pri nakupovaní ovocia a zeleniny si musíte zvoliť opakovane použiteľné tašky alebo si ich sami šiť napríklad zo starého závesu. Prosím toto je najdôležitejšie, kupujme menej balených potravinových výrobkov, som si istý, že rajčiny, ktoré su voľne uložené v bedničke chutia rovnako, ako tie v plastovom obale a možno aj lepšie.

Ako ešte môžeme urobiť skutočne veľkú zmenu ? A hlavne kde? No predsa v kuchynskom dreze! Áno počujete dobre kuchynský drez. Ale ako je to možné ? Tajomstvo sa skrýva za kuchynskou batériou, ktorá ,,sedí,, na dreze. Zmena začína – nainštalovaním kuchynskej batérie Mungo od BATERIOVO s funkciou filtrovania vody. Toto inovatívne riešenie vám umožní nielen vychutnať si chutnú pitnú vodu priamo z vodovodu, ale aj reálne znížiť spotrebu plastov.

Za predpokladu, že pre svoje zdravie by sme mali vypiť 1,5 litra vody denne, je to asi 30 PET fliaš mesačne, ktoré vyhodíme do koša. To je spolu 1,5 kg plastu pre jednu osobu! Každý rok môže štvorčlenná rodina vyprodukovať asi 70 kg plastového odpadu iba z fliaš od minerálnej vody. Popremýšľajte, koľko dobrého urobíte pre planétu, keď začnete piť vodu priamo z vodovodu.

Ako to funguje? Filtračná vložka pre batériu Mungo je namontovaná priamo pod umývadlom. Eliminuje usadeniny, mechanické nečistoty ťažké kovy a chlór. Dôležité je, že výrobca dodáva prvý filter v sade, takže sa nemusíte ničoho báť. Ak si chcete vychutnať filtrovanú vodu, stačí stlačiť tlačidlo z prednej strany na výtokovom ramene a priložiť pohár. Jeden filter vystačí na 6 000 litrov vody alebo na obdobie 6 mesiacov. Filter nie je nákladný – stojí niekoľko eur, presnejšie 26,4 eur na BATERIOVO.SK.

Mungo batéria je ekologický aj v inej oblasti – jeho spotreba vody počas umývania je 7,5 litra za minútu, čo je pre kuchynský faucet veľmi dobrý výsledok. Okrem toho je dizajnérsky a ergonomicky tvarovaný. Predĺžená rukoväť je pohodlná, v mokrej ruke sa nešmýka.

Ako inak môžeme bojovať s plastovým monštrom? Teraz, keď sme nainštalovali batériu na filtrovanie vody, kúpme si fľašu so sebou – na trhu je veľa krásnych modelov fliaš na vodu, termálnych a sklenených fliaš. Investujme do jednej a namiesto nákupu malých fliaš na cestách ju noste so sebou. Nepoužívajte tiež plastové slamky na pitie. Ak ich máme radi (alebo ich majú radi naše deti), kúpte si papierové a najlepšie si vyberte kovové opakovane použiteľné. Skladujte potraviny v chladničke v sklenených nádobách – môžeme použiť nádoby, nie je potrebné kupovať špeciálne škatule.

Tým, že sa vzdáte plastu, staráte sa nielen o našu planétu, ale aj o Vaše zdravie (a peňaženku!). Popremýšľajte, koľko ušetríte tým, že nebudete kupovať balenú vodu a jednoduchým zabalením sendvičov do ekologických voskových vrecúšok určite „zjete“ oveľa menej mikroplastov. Stojí za to starať sa o Zem – náš spoločný domov.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité pre účely zpracovania tohto komentárá. Zásady zpracovania osobných údajov.